تفاوت فیبرهای نوری Multimode و Single Mode در چیست ؟ www.TSMandegar.com

تفاوت فیبرهای نوری Multimode و Single Mode در چیست ؟

 

 

  • تفاوت فیبرهای نوری Multimode و Single Mode در چیست ؟

    تقریبا دیگر در هیچ شبکه بزرگی نمی توانید بدون استفاده از زیرساختارهای فیبرنوری شبکه را پیاده سازی کنید ، با گذشت هر سال فیبرهای نوری ثابت می کنند که آینده شبکه ها در دست آنهاست. شبکه های فیبر نوری امروزه در زیرساخت های مخابراتی به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند اما هنوز استفاده از آنها در شبکه های کوچک چندان مرسوم نیست. فیبر نوری همانطور که از نامش هم پیداست فیبری است که نور را انتقال می دهد ، این فیبر در واقع همان شیشه است با شفافیت بسیار بالا ، گفته می شود اگر از شیشه ای که در فیبر نوری استفاده شده است یک دریاچه به عمق ۴۰۰ متر ایجاد کنیم ، آنقدر شفاف است که انتهای دریاچه به وضوع دیده می شود . از آنجا که در نهایت داده شما باید از طریق روتر ها عبور کند دقیقا به همان راحتی که میشود اطلاعات کابل های مسی را شنود کرد فیبر های نوری هم قابل شنود هستند که از آنجا که فیبر های نوری به دلیل استفاده از جنس شیشه و یا پلاستیک شفاف در هسته مشکل تشعشع سیم های مسی را ندارند بنابراین در طول مسیر مشکل استراق سمع را نیز ندارند .

    1

     اصطلاح میکرومتر برای غلاف کابل مورد استفاده قرار میگیرد که برای هر دو نوع Single Mode  و Multimode  برابر با ۱۲۵ میکرون یا به عبارتی ۱۰ به توان منفی ۶ متر است اما قطر هسته در فیبر نوری Multimode  ۵۰ تا ۶۲٫۵ میکرون و در فیبر نوری Single Mode 5 تا ۱۰ میکرون میباشد. میزان سرعت انتقال داده هیچ ارتباطی به ضخامت کابل های Multimode  ندارد و ارتباط مستقیم با نوع شکست نور دارد و تعیین میزان دقیق آن هم وابسته به غلافی تحت عنوان Cladding  دارد که ضریب شکست آن از هسته بیشتر است و مورد دیگر اینکه قطر هسته بسیار نازک در فیبر نوری Single Mode  اجازه انتشار نور به صورت مستقیم را فراهم میکند بنابراین تضعیف کمتری دارد و در فواصل طولانی بدون استفاده از ریپیتر میتوان از آن برای انتقال اطلاعات استفاده نمود در حالی که در فیبر نوری Multimode  به علت وجود قطر هسته بزرگتر نور به صورت پخشی منتشر میشود.

    2 3

    میزان تضعیف سیگنال در هر دو نوع کابل هیچ ربطی به ضخامت هسته ندارد و در اصل به درجه خلوص شیشه و طول موج نور عبوری از فیبر بستگی دارد به طور مثال نور با طول موج ۸۵۰ نانومتر در هر یک کیلومتر ۶۰ تا ۷۵ درصد تضعیف میشود و هرچه شفافیت جنس به کار رفته بیشتر باشد تضعیف نور هم کمتر است .

    استفاده از Single Mode  آن هم برای برقراری یک یا دو اتصال در یک سازمان اصلا اقتصادی و مقرون به صرفه نیست البته بستگی به این دارد که شما منظور از یک یا دو اتصال را چگونه ببینید در کل برای ارتباطات بین سرور ها و استوریج ها ، سرور ها با یکدیگر و سوئیچ ها با یکدیگر از فیبر های نوری با قابلیت Multimode  استفاده میشود که نهایت سرعت آنها ۱۶ گیگابیت بر ثانیه و حداقل ۴ گیگابیت برثانیه میباشد البته بین سوئیچ ها از SFP های Single Mode هم میتوان استفاده کرد یا از نوع کابلهای interconnect برای ارتباط تجهیزات هم استفاده میشود که امکان خمش آن زیاد و رویه آن پلاستیک نرم است این کابلها معمولا در RACK ها برای ارتباط پچ پنل ها به سوئیچ ها و یا برای اتصال کامپیوتر های مجهز به کارت شبکه فیبر نوری با تجهیزات شبکه بکار برده میشود.در ادامه اصلا دلیل استفاده از فیبر های نوری Single Mode برای حل مشکل در شبکه Campus بزرگ است تا بتوانیم میزان داده بیشتر را در فواصل طولانی داشته باشیم نحوه کار به این ترتیب است که با استفاده از تکنولوژی WDM با استفاده از دو مبدل چندین ترافیک ورودی به یک ترافیک نوری تبدیل شده و داده نوری با استفاده از ارتباط فیبر نوری تک کور به مسافتهای طولانی انتقال پیدا میکند در سمت مقصد نیز با استفاده از مدیا کانورتوری دیگر داده نوری به چندین ترافیک داده ای تبدیل شده و به شبکه های مقصد ارسال میشود در ساختار این تکنولوژی با استفاده از طول موج های متفاوت چندین شبکه مجزا بر روی بستر فیبر نوری ارسال و دریافت می گردد و به طور کلی میتوان بر روی فقط یک core فیبر نوری تا ۶۴ شبکه مجزا را تا فواصلی طولانی حدود ۳۰۰ کیلومتر ، داده را ارسال و دریافت کرد قابل ذکر است که در هنگام انتقال داده چندین شبکه به صورت یک نور واحد به هر کدام یک شناسه منحصر به فرد توسط WDM اختصاص پیدا میکند تا عمل تجزیه در مقصد به راحتی و بدون  تداخل انجام شود. که این روش سه مزیت اصلی را به دنبال دارد

     ۱- عدم نیاز به core اضافی برای هر شبکه به صورت مجزا

    ۲- سرعت بالا و سهولت در کار کرد

    ۳- عدم نیاز به تغییرات سخت افزاری در زیرساختهای شبکه

    ط

    منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

  
نویسنده : امیررضا بیابانی ; ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢
تگ ها :